plakaty.blox.pl @ Facebook

Mierzwiak @ deviantART

OPIUM | Kino, film, plakaty, zwiastuny

Film - POLTERGEIST

kontakt

Blog > Komentarze do wpisu
"Oszukane"

Po designersko-hipstersko-warholowsko-kloacznym arcydziele (na salonach szepcze się, że wkrótce znajdzie się w nowojorskim Muzeum Gugenheima, pozostaje jednak kwestia tego, w jakiej roli - jednego z eksponatów, czy podkładki pod mokre wiadro w składziku firmy sprzątającej?) ITI Cinema dalej dzielnie kroczy na czele awangardy nowej estetyki.

O ile jednak poprzednim razem pozostający wciąż anonimami autorzy tamtego projektu powinni zachować się zgodnie z przesłaniem głoszonym przez skrót STFU, tak tym razem bardzo, ale to bardzo chciałbym, by zabrał, zabrała, zabrali czy też zabrały głos. Nie ze względu na mogące z tego wyniknąć skutki o charakterze komediowym (no dobra, też), ale zupełnie na serio. Czy ktokolwiek odpowiedzialny za powstanie tego tworu mógłby wyjaśnić mi, jaki kryje się za nim zamysł? O ile w ogóle.

Zacznijmy od tego, że mamy tu do czynienia z adaptacją najbardziej sztampowego zaraz po latających głowach plakatowego schematu prosto zza Oceanu, czyli składaka prostokątnych zdjęć. Do jednych filmów to pasuje, do innych w ogóle, ale jego problem tkwi nie tyle w formie (niemiłosiernie nudnej, owszem), ale w doborze samych fotosów. Te tutaj sprawiają wrażenie, jakby zadecydowało o nich sześć różnych osób z których każda zaproponowała jedno, a dodatkowy pomysł na tło dorzucił ktoś, kto akurat przechodził obok komputera przy którym miotała się rzeczona szóstka. Efekt? Taki jak zazwyczaj, czyli powstały plakat mówi wszystko i nic zarazem, reklamując tak naprawdę nie wiadomo co.

Z jednej strony mamy drobny, rozgrywający się na środku, na górze dramacik, a z drugiej przystojniaczka, zza którego bije tandetny blask, romantyczne leżakowanie (znowu ten sam koleś? po co?), fotkę bliźniaczek rodem z szafiarskiego bloga tudzież kampanii reklamowej firmy odzieżowej (takiej z niższej półki, żeby nie było wątpliwości) i wreszcie oczojebny tłum w klubie/na koncercie/whatever. Pierwsze skojarzenie? Pomimo kolorków i zaakcentowania czegokolwiek konkretnego tylko na wspomnianym prostokącie z pocieszalskim przytulaniem, od razu pomyślałem o pigułce gwałtu. Jak się jednak okazało, to obraz o bliźniaczkach rozdzielonych w szpitalu.

Wywnioskowalibyście to na podstawie plakatu? Nie pytam dlatego, że to konieczne, w końcu pokazać by się tego nie dało (wymagać inteligentnej, zmuszającej do myślenia grafiki przecież od ITI nie będę, nie jestem fantastą), ale wskazuję na dramatyczny rozstrzał między treścią filmu, a formą tego postera i komunikatem, jaki wysyła widzom. Oszukaństwo.

niedziela, 12 maja 2013, mierzwiak

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: bird_girl, *.dynamic.chello.pl
2013/05/12 22:08:40
a Żmijewskiego na tym plakacie to chyba domalowali :)
-
sstefania
2013/05/12 22:14:53
Tagline bardzo dobrze podsumowuje cały plakat.
-
Gość: ewa, 195.150.224.*
2013/05/13 01:29:29
fantastyczna także kompozycja owych prostokątów
-
avo_lusion
2013/05/13 06:26:35
Oszukano nas, jak nic :))
-
Gość: Natalia, *.dynamic.chello.pl
2013/05/13 11:25:07
oj to nie miało prawa się zdarzyć - so true :)
-
2013/05/13 15:34:02
a przecież temat filmu ma tak niesamowity potencjał. ehh...
-
Gość: nigga1983, *.wtvk.pl
2013/05/13 16:26:06
hej, z utęsknieniem czekałem na Twój kolejny post i jakoś podskórnie byłem przekonany że nie przejdziesz obojętnie obok plakatu do "oszukanych". miałem rację.
swoją drogą genialny blog
pozdrawiam
-
2013/05/14 00:07:35
Ja naprawdę tego nie kumam - dlaczego oni wolą wypuścić takie, pardon my french, gówno, kiedy naprawdę niewielkim nakładem sił i środków, każdy średnio utalentowany grafik wykombinowałby coś lepszego w 15 minut?
-
2013/05/14 10:52:59
Straszny, a przeciez to nie jest kolejna romantyczna komedia, mozna bylo zrobic cos fajnego. Sposob w jaki te prostokaty sa w zlozone w cienkich rameczkach jest jakby z painta.
-
Gość: Ania i Weronika, *.ghnet.pl
2013/05/14 23:43:19
Krakowski Tramwaj Kultury to blog poświęcony kulturalnemu życiu Krakowa. Miasto podglądane oczami studentek, które szukają najciekawszych wydarzeń, miejsc wartych odwiedzenia i intrygujących ludzi. Jeśli chcesz poznać Kraków z kulturalnej strony albo przyjrzeć się z bliska swojemu miastu serdecznie zapraszamy! :) krakowski-tramwaj-kultury.blogspot.com/